A 27. Francia-Magyar Radiológiai Szimpóziumon történt
Oktatópont - Kurzusok, Konferenciák | 2019. szeptember 10. 22:27 | Utolsó módosítás dátuma - 2019. október 15. 14:49 | Forrás:
Dr. Kuun Ulla Titanilla beszámolóját olvashatjátok a 27. Francia-Magyar Radiológiai Szimpóziumról
Végy alapnak egy kis art nouveau-t, keverj bele egy csipet francia életérzést és hintsd meg bőven izgalmas képalkotási újdonságokkal – a végeredmény nem más, mint a Francia-Magyar Radiológiai Szimpózium, amelynek ezúttal a gyönyörű belső enteriőrrel rendelkező Novotel Budapest Centrum Hotel adott otthont.
Az immáron 27. alkalommal megrendezésre kerülő rendezvény során az olyan klasszikusnak mondható témák mellett, mint a neuroradiológia és a pancreas vizsgálómódszerei, ez alkalommal újdonságként a pszichiátriai képalkotás, valamint az emlődiagnosztika is reflektorfénybe került. A három napos rendezvény felépítése a megszokott volt; a nyelvi korlátok leküzdésében pedig ez alkalommal is a szinkrontolmácsként is kiválóan működő radiológus kollégák nyújtottak segítséget.
A szerdai, nulladik napon izgalmas esetbemutatásokat hallhattunk has-kismedencei, mellkasi és neuroradiológiai workshopok keretein belül.
A Szimpózium ünnepélyes megnyitójára csütörtökön reggel került sor Sébastien Raymond tudományos attasé, valamint a Szimpózium elnökeinek közreműködésével. A délelőtti szekció középpontjában a pancreas és az epeutak vizsgálata állt, amelynek során Jean-Pierre Tasu professzor segített mindenkinek eligazodni többek között a pancreas cysticus eltéréseinek és a cholangiocarcinoma precancerosus állapotainak útvesztőiben.
A nem túl könnyen emészthető témák után betekintést kaphattunk a valódi francia radiológus létbe. A szimpózium keretein belül először került sor a fiatal radiológusok számára elérhető külföldi ösztöndíj-lehetőségek bemutatására, mely során az ösztöndíjakat már korábban elnyert kollégák osztották meg velünk Franciaországban szerzett szakmai tapasztalataikat. Az izgalmas beszámolókat követően a délután folytatásában a neuroradiológia került előtérbe, ahol Jean-Pierre Pruvo professzor interpretálásában olyan úttörő témák is napirendre kerültek, mint a pszichiátriai kórképek, valamint az intracranialis fertőző betegségek MR vizsgálata. Szó esett többek között a pszichózis hátterében esetlegesen meghúzódó organikus eltérések felderítéséről, ahol nem csak a strukturális, de a funkcionális MR vizsgálat is segítségünkre lehet.
A pénteki nap az emlődiagnosztika jegyében telt, ennek kapcsán az idei évben a Francia-Magyar Radiológiai Szimpózium keretein belül került sor a Lányi Márton díj átadására is. A megtisztelő díjat ez alkalommal Dr. Monori Erika nyerte el, akinek ezúton is gratulálunk. A délelőtt folytatásában a publikumot Patrice Taourel professzor kalauzolta el az emlődiagnosztika világába. A személyre szabott emlőszűrés kérdésköre a hallgatóságban is nagy visszhangra talált; a téma egy sor nyitott kérdést hagyott maga után – leginkább az anyagi és hozzáférhetőségi korlátok versus megvalósíthatóság tekintetében. A folytatásban kiemelt szerepet kapott a tomoszintézis, amelynek a szűrővizsgálatban való alkalmazása manapság vitathatatlan fontosságú. A visszahívási arány javítása mellett az eljárás nagy előnye a szintetikus 2D képek előállításának lehetősége, mellyel összességében a sugárterhelés is nagyban csökkenthető. A téma szemléletes bemutatása közben - az előadó nagy örömére és a közönség derültségére - tisztázódott az is, hogy a francia „charlatan” kifejezés bizony magyarul is sarlatánt jelent... A szekción belül az emlő MR vizsgálatáról is hallhatunk érdekességeket, Taourel professzor például a neo-adjuváns kezelés után kialakult tumor-status helyes értékeléséhez is hasznos támpontokat adott.
Végül, de nem utolsó sorban péntek délután a mellkasi radiológia kapott főszerepet, ahol Mathieu Lederlin professzor előadásában az interstitialis tüdőbetegségek változatos megjelenési formáiba kaphattunk betekintést, emellett szó esett a low dose CT alkalmazhatóságáról, és az incidentalis nodulusok kivizsgálásáról is.
A 2019-es Francia-Magyar Radiológiai Szimpózium ezúttal is rengeteg újdonságban és izgalmas témában bővelkedett. A szakmai program sokszínűsége idén nagy létszámú hallgatóságot vonzott, reméljük, hogy jövőre is legalább ennyien találkozunk és görgetjük tovább a több, mint negyed évszázada köttetett francia-magyar radiológus kapcsolatokat.