A vaporizálás tüdőbetegséget okoz egészséges egyénekben

Közösségek - Mellkas | 2019. szeptember 10. 06:55 | Utolsó módosítás dátuma - 2019. október 15. 14:49 | Forrás: https://www.auntminnie.com/index.aspx?sec=sup&sub=cto&pag=dis&itemid=126461

Egy 2019. szeptember 6-án a New England Journal of Medicine-ben megjelent cikkben amerikai kutatók összefüggést figyeltek meg az e-cigarettával történő vaporizálás és a CT felvételeken látott súlyos légzőszervi megbetegedések között. Az eredmények azt mutatják, hogy az elektromos cigaretta biztonságosságát hirdető állítások megtévesztők lehetnek. A tanulmány során a kutatók ok-okozati összefüggést állapítottak meg az elektromos cigaretta használat és egyébként fiatal, egészséges egyének CT sorozatain látott súlyos tüdőt érintő betegségek között.

A vaporizálás tüdőbetegséget okoz egészséges egyénekben

 

„Eddig még egyetlen konkrét termékhez vagy anyaghoz sem sikerült kötni a betegség kialakulását, de amíg az ezzel kapcsolatos vizsgálatok folyamatban vannak, addig az embereknek mérlegelniük kell az e-cigaretta használatát. Ettől függetlenül az e-cigarettát soha nem szabadna használniuk kiskorúaknak, fiatal felnőtteknek, terhes nőknek és olyan felnőtteknek, akik nem dohányoznak.„- írta az első szerző, Dr. Jennifer Layden, PhD, az Illinois Department of Public Health főorvosa (NEJM, szeptember 6, 2019).

A vaporizálás tüdőbetegséget válthat ki

Az elektromos cigaretták az elemmel működő eszközök széles skáláját foglalják magukba, melyek belégzés céljából folyékony nikotint és hasonló anyagokat vaporizálnak. Bár a dohányzás biztonságos alternatívájaként árulják, az e-cigarettákról köztudott, hogy olyan anyagokat tartalmaznak -például illékony szerves vegyületeket, nehéz fémeket és ultrafinom részecskéket-, melyeknek egészségkárosító hatásaik vannak.

2019 júliusában számos orvosi jelentést tettek közé Wisconsinban és Illinoisban, melyek alapján felmerült, hogy összefüggés lehet különféle tüdőbetegségek és az e-cigaretta használat között, amit gyakran vaporizálásnak is neveznek. Ezek a jelentések arra ösztönözték a Wisconsin Department of Health Services-t és az Illinois Department of Public Health-t – a U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) támogatásával-, hogy egy közös közegészségügyi vizsgálatot indítsanak.

Layden és munkatársai előzetes jelentéseikben 53 páciensnél állapítottak meg vaporizálással összefüggő betegséget, 93%-uk kórházba került és egyikük meghalt.  A vizsgáltban csak korábban egészséges egyének szerepeltek, akik a más okkal nem magyarázható tüneteik kialakulása és a mellkasröntgenen vagy CT-n kétoldali opacitások megjelenése előtt 90 napon belül e-cigarettát és hasonló termékeket használtak.

A pácienseknél légzési, gyomor-bélrendszeri és általános tünetek, valamint ezek kombinációi jelentkeztek, a leggyakoribb panasz a nehézlégzés (87%), hányinger (70%) és hányás (66%) volt. A megkért CT vizsgálatok során mindegyiken találtak eltérést.

A kutatók az esetek megvizsgálása után hasonló klinikai jellemzőket és betegséglefolyást állapítottak meg a betegcsoportban, annak ellenére, hogy többféle súlyos tüdőbetegség alakult ki. A páciensek tüneteinek hátterében valószínűleg akut toxikus tüdőkárosodás állhatott - összegezték.

A betegek többsége (84%) azt állította, hogy tertrahydrocannabinol (THC) inhalálására használta az e-cigarettát, bár az eszköz sok más terméket is tartalmazott, többek között nikotint és cannabidiolt (CBD). A vaporizálók és megbetegedők körülbelül 80%-a azt is mondta, hogy mind nikotint, mind THC vagy CBD terméket is használt.

A szerzők szerint ezeknek a különböző összetevőknek a keverése, és az e-cigaretta folyadékban található ismert szennyezőanyagok hőhatásra történő bomlása új mérgező anyagok termelődéséhez vezethet, és valószínűleg ezek az anyagok válthatták ki a tüdőbetegségeket.

A különféle kezelések -dohányzás megvonás, intubáció, oxigenizáció és glükocorticoid kezelés-hatására két beteg kivételével mindenki felépült. Minden páciens, aki szisztémás glükocorticoid kezelést kapott, javulást mutatott, azonban a kezelési stratégiák ismerete még túlságosan korlátozott ahhoz, hogy ajánlásokat tegyünk. - jegyezték meg a szerzők.

Egyértelmű adatok

Ezeket az eredményeket a NEJM-ben szeptember 6-án közzétett két további publikáció is megerősíti. A tanulmányok megjelenése arra hívja fel a figyelmet, hogy a vaporizálás okozta légzési zavarok száma egyre növekszik.

Először Dr. Sean Maddock és munkatársai azonosított hat esetet az Amerikai Egyesült Államokban, melyek párhuzamba hozhatók Layden és munkatársainak eredményeivel. A legsúlyosabb eset egy korábban teljesen egészséges 21 éves páciens volt, akinek a CT felvételein diffúz konszolidáció ábrázolódott, és akut respirációs distressz szindróma alakult ki nála. A tünetei nemsokkal azután jelentek meg, miután napi szinten elkezdte vaporizálni a nikotint és a TCH-t. Az állapota pedig több napos oxigénkezelés és a vaporizálás elhagyása után kezdett javulni.

A második tanulmány, melyet a University of Californiaról Dr. Travis Henry vezetett, 19 esetről számolt be Kaliforniában és Wisconsinban. Több olyan elváltozást is kimutattak, melyek összefüggésbe lehetett hozni a vaporizálással. Ilyenek voltak például a CT felvételeken az akut eosinophil pneumonia, diffúz alveoláris károsodás, organizáló pneumonia és lipoid pneumonia.

2019 augusztus végén a CDC 450 hasonló gyanús esetről számolt be, ezek közül három halállal végződött. Azóta a CDC már az ország több államában is koordinálja a közegészségügyi választ. Annak érdekében, hogy minél hamarabb a végére járjanak az ügynek, a U.S. Food and Drug Administration (FDA) már elkezdte több mint 120 termékminta elemzését.

„Szeretném hangsúlyozni, több információra van szükségünk ahhoz, hogy meghatározzuk mely termékek vagy anyagok állhatnak a háttérben, valamint valóban van-e kapcsolat közöttük.” - jegyezte meg Dr. Dana Meaney-Delman.

„Bár még további vizsgálatokra van szükség, egyértelmű, hogy sürgős ügyről van szó.” - írta Dr. David Christiani (Harvard T.H. Chan School of Public Health).

Amíg folynak a betegségeket okozó pontos összetevő vagy összetevők azonosítását célzó kutatások, addig is fel kell hívni a nyilvánosság figyelmét az elektromos cigaretta káros hatásaira, és az orvosoknak óva kell inteniük a betegeiket a vaporizálástól.

Referálta:

dr. Tar Julianna

radiológus rezidens

DE KEK, Központi Radiológiai Diagnosztika

 

 

További cikkek